marzec 2023
Triki w urządzaniu wnętrz
Na co warto zwrócić uwagę
Każdy z nas marzy o tym aby pięknie i wygodnie mieszkać. Z wielką starannością i zaangażowaniem urządzamy nasze mieszkania czy domy. Staramy się aby miały swój niepowtarzalny styl, były wygodne, funkcjonalne ale i ładnie urządzone. Aranżacja wnętrz wymaga nie tylko talentu i wyczucia, ale także specjalistycznej wiedzy. Taką wiedzę i umiejętności posiadają architekci wnętrz i projektanci, ale co jeśli sami chcemy zmierzyć się z wyzwaniem urządzenia swoich wnętrz? Podpowiadamy i zdradzamy proste triki, które przekazujemy naszym Klientom na co dzień.
Tworząc projekt danego pomieszczenia musimy określić jego funkcjonalność, zwyczaje domowników, potrzeby jakie musi spełnić, to jak spędzamy w nim czas, czy na jakie strefy podzielić dane pomieszczenie. Podział na strefy wcale nie musi odbywać się poprzez stawianie ścian czy przepierzeń, możemy zrobić to za pomocą kolorów, ustawienia mebli czy oświetlenia.
Jeżeli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie staramy się jak najmniej dzielić przestrzeń kolorami podłogi i ścian. Jednolita podłoga na całej powierzchni, bez podziałów, położona w jednym kierunku (kierunek też ma znaczenie), ściany i sufit w jednym kolorze, neutralnym np. brudna biel czy szarobeż, daje optyczne wrażenie większej przestrzeni. Aby ściany nie były „puste” możemy zastosować delikatną sztukaterię (listwy klejone do ściany), które nie obciążają wizualnie, a nadają styl i aranżują obszar ścian. Podobnie jest z tapetami, nie musimy tapetować wszystkich ścian, możemy zaakcentować jedną lub nawet jej fragment. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie ram ze sztukaterii z wklejoną tapetą.
Kolory we wnętrzu dzielimy wg zasady 70-20-10, gdzie 70 % całej powierzchni stanowi kolor bazowy (neutralny, ponadczasowy np. złamaną biel, jasny szary czy beż), 20 % stanowi odcień uzupełniający (może pojawić się np. w tapecie, meblach) oraz 10 % kolor/y kontrastowy (kolor lub kilka kolorów w dodatkach np. poduszki dekoracyjne, dekoracje, lampy). Trzymajmy się zasady less i more (mniej znaczy więcej) szczególnie w stałych obszarach jak płytki ceramiczne, podłogi czy ściany. Pamiętajmy, że kolory dobieramy do danego wnętrza mając na względzie naturalne światło w pomieszczeniach jak i zastosowane oświetlenie, wnętrze zmienia kolory w zależności od pory dnia.
Kolejnym ważnym aspektem jest konsekwencja stylistyczna. Starajmy się aby całość wszystkich pomieszczeń była spójna, nawet jeśli zmieniamy np. kolory w pomieszczeniach to „płyną” one ze sobą, uzupełniają się, ale finalnie tworzą jedno wnętrze z jednym zamysłem. Nie mieszajmy stylu np. glamour z loftowym, aby nie wprowadzić chaosu i wrażenia, że nic do siebie nie pasuje.
Pamiętajmy o „zaprojektowaniu” oświetlenia, ustalmy jakie mamy potrzeby w tym kierunku, ile potrzebujemy doświetlać pomieszczenia światłem górnym, a na ile będziemy głównie stosować światło dolne, które niejako wprowadza ciepło i klimat we wnętrzu. Barwa światła również zmienia wygląd i atmosferę pomieszczeń.
Dobierając meble wypoczynkowe musimy ustalić ich funkcjonalność oraz cechy. Tu znaczenie ma to jak spędzamy na nich czas, czy cenimy miękkość poduch czy może proste i minimalistyczne formy. Kolejnym wyzwaniem jest ustalenie czy narożnik, a może sofa z pufą, albo dwie sofy ustawione prostopadle, następnie ustawienie mebli względem np. telewizora, kominka lub tarasu z widokiem na ogród. Tkanina na meble to przy dzieciach czy zwierzętach to bardzo ważny aspekt (dostępne są tkaniny łatwo czyszczące i odporne na kocie pazurki) . Warto określić te parametry, tak aby było jak najbardziej ergonomicznie i wygodnie.
To tylko część wskazówek, które mogą pomóc w procesie urządzania swojego wnętrza, po więcej zapraszamy do Galerii Wnętrz Prószkowska 54, gdzie nasi eksperci doradzą i podpowiedzą najlepsze rozwiązania.